TUZLA KİMYA SANAYİCİLER OSB

Pendik Belediyesiyle başlayan inşaat serüveni, Tuzla Belediyesiyle devam etmiş, çok uzun uğraşlardan sonra Tuzla Belediyesinden alınan inşaat ruhsatlarıyla 1994 senesinde kooperatifin inşaatlarına başlanmıştır, kuruluş yılı ise 2001'dir. Gerek kooperatif zamanında ve gerekse Organize Sanayi tüzel kişiliğinde hiçbir devlet desteği ve kredisi alınmadan inşaatlar tamamlanmıştır. Vaktiyle merdiven altı tabir ettiğimiz ruhsatsız ve iptidai şekilde üretimi yapmak zorunda kalan üyelerimizin gayretleriyle oldukça engebeli olan 740 dönüm arazi üzerine hafriyat,altyapı, yol, su, elektrik, kanalizasyon, fiber optik vb. çalışmaları tamamlanmıştır.
Organize Sanayi Bölgesi tüzel kişiliğine geçildikten sonra ise dönemin müteşebbis heyet başkanları olan İstanbul Valilerimizin zamanında temiz su ve doğalgaz Bölgemize getirilmiştir.

Üzerinde irili ufaklı 163 parsel bulunup, 74 hektar alana sahiptir. Parsel bazında doluluk oranı %98 mertebesine ulaşmıştır. 163 parselden 161 adetinin tapuları kendilerine teslim edilmiştir. Bu tesislerin içinde Eagle Burgman, Fontana, Kayalar Kimya, LMA gibi yabancı ortaklı tesisler mevcuttur. OSB olarak karma bir yapıya sahip olup kimyasal ürünler kauçuk - plastik ve metal ürünlerdir.