KOCAELİ DİLOVASI OSB

90’lı yılların başında Dilovası Bölgesinin Organize Sanayi Bölgesi'ne dönüştürülmesi çalışmaları Dilovası Sanayicileri Vakfı (DİSAV) öncülüğünde başlamıştır. 1998 tarih ve 23238 sayılı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında Organize Sanayi Bölgesi ilan edilmiştir. Dilovası Organize Sanayi Bölgesi'nin (DOSB) tüzel kişiliği, T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 2002 tarihinde ve 204 sicil numarası ile onaylanmıştır.

Bölge Müdürlüğü, 15 Ağustos 2002 tarihinde kuruluşunu tamamlayarak faaliyete geçmiştir. 

Dilovası Organize Sanayi Bölgesi yaklaşık 822 hektarlık sanayi alanını kapsamaktadır. Bölge kuzey ve doğudan D-100 Karayolu ve Çerkeşli Köyü mevkiinde orman sahası ile batısında TEM bağlantısı, Demiryolu taşımacılığına uygun bağlantıları, özellikle bölge sınırlarında bulunan kuru ve sıvı yük tahmil ve tahliyesine uygun yüksek liman kapasitesiyle yatırımcılar için cazip bir OSB’dir. Dilovası OSB de faaliyet gösteren firmalarda yaklaşık 15.000 kişi çalışmaktadır.

Dilovası OSB Karma OSB olup, bölgede ağırlıklı olarak metal ve kimya sektöründe sanayi kuruluşları yer almaktadır.  Bölge TEM Otoyolu’na ve D-100 Devlet Karayolu’na direkt bağlantısı, içinden geçen demiryolu hattı, limanları ve Kurtköy Sabiha Gökçen Havaalanına yakınlığı ile özel bir konumda bulunması ile, Gebze Petro Kimya İhtisas Gümrük Müdürlüğü ve Gebze Gümrük Müdürlüğü faaliyetini bölge içinde sürdürmesi yatırımcıların yer seçiminde önemli bir rol oynamaktadır. 

Ayrıca bölgenin çevresinde bulunan konutların evsel atıkları ile OSB içerisinde bulunan sanayinin endüstriyel atıklarını ve çevredeki yerleşim bölgelerinin evsel nitelikli atık sularını almak için merkezi bir atık su arıtma tesisinin yapımı işi ihale edilmiş ve çalışmalar başlamıştır.