ERGENE 1 ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Bölge, Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında 04.07.2012 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü 'nce 283 sicil numarası ile Ergene-1 Islah Organize Sanayi Bölgesi adıyla tüzel kişiliği ilan edilmiştir. Tüzel kişiliğinin ilanının ardından süratle ıslah şartları yerine getirilmiş ve 11.10.2013 tarihinde ıslah ibaresi kaldırılarak Ergene-1 Organize Sanayi Bölgesi olarak OSB tüzel kişiliği kazanmıştır.

Bölgeyait 1 adet 60.000 m3/gün kapasiteli Endüstriyel Atıksu Arıtma Tesisi, 1 adet 35.000 m³/gün kapasiteli Terfi Merkezi ve yaklaşık 22 km atıksu kanalizasyon hattı bulunmaktadır. Bölgede Ortak Atıksu Arıtma Tesisinde arıtılacak atıksular Derin Deniz Deşarj Sistemi aracılığı ile Marmara Denizi'ne deşarj edilecektir.

Bölgede üretimde bulunan firmaların ağırlıklı sektörleri; İplik Örme, Tül ve Perde İmalatı, Kumaş Boyama, Alüminyum Kompozit, Konfeksiyon, Tekstil Makine İmalatı, Elektrikli Ev Aletleri, Tekstil Boya Kimyasalları Üretimi, Duvar kağıdı İmalatı, Hazır beton İmalatı, Döşemelik Kumaş İmalatı, Cam Ürünleri imalatı, İlaç Serum İmalatı, Temizlik Bez vb. İmalatı, Plastik ürün imalatı olup Kumaş Boyama ağırlıklı sektördür.

Lokasyon olarak D-100-02 Çorlu-Lüleburgaz Karayolu çevresinde Misinli ve Vakıflar Mah. Civarında stratejik bir konumda kurulu olan Organize Sanayi Bölgemiz; Edirne Kapıkule sınır kapısına 1 saat 15 dakika, İpsala sınır kapısına da 1 saat 30 dakika olup, Avrupa ya komşu konumdadır. Bunların yanı sıra Tekirdağ Merkez de kurulu Asyaport Limanı'na 30 dakika, Muratlı Demiryoluna 15 dakika mesafede bulunmaktadır. Çorlu' daki Havalimanına 25 dk mesafesi vardır.